• Home
  • News
  • News
  • Mark Twain International School– a 25-a aniversare
Mark Twain International School– a 25-a aniversare

Școală preuniversitară emblematică în ultimii 25 de ani, Mark Twain International School se alătură școlilor de elită din lume pentru a oferi elevilor noștri de astăzi cea mai bună pregătire pentru lumea exigentă de mâine.

Mark Twain International School, IB World School, oferă elevilor cu vârste cuprinse între 2-18 ani programele de excelență International Baccalaureate, în limba engleză și în sistem bilingv (engleză-română). Cele trei programe de studii de International Baccalaureate formează un continuum preuniversitar deosebit, promovând, încă de la o vârstă fragedă, o educație holistică și ultramodernă.

Elevii noștri învață într-un mediu internațional, multicultural, centrat pe elev, atractiv, care le oferă securitate și, în același timp, independență și libertate de acțiune și care le stimulează dorința de a descifra lumea din jurul lor.

Mark Twain IS se distinge prin:

• multiple acreditări naţionale/internaţionale

• efectuarea de programe de studii

• promovări de succes

• rezultate excepționale de implicare academică, artistică, sportivă și socială

• promovabilitate excelentă la examenele naţionale/internaţionale de bacalaureat

• absolvenți care merg la marile universități din întreaga lume

• numărul optim de elevi comparativ cu numărul de profesori

• concentrare pe dezvoltarea profesională a personalului didactic.

Mark Twain IS operează în apropiere de Pădurea Băneasa, în două campusuri spațioase, care includ spații de joacă în aer liber, grădini, teren de fotbal, teren de baschet, piscină, alei, curți interioare și locuri de parcare.

În total: 9 clădiri, 16.000 m2, 6000 m2 construiți, 43 săli de clasă, 12 laboratoare media și știință, 3 studiouri de muzică, 2 studiouri de artă, 3 săli de sport.

Școala organizează un program extracurricular bogat: teatru, voce, cor, percuție, balet, dans sportiv, zumba, karate, fotbal, baschet, înot, jurnalism, șah, limbi internaționale, matematică avansată, robotică și programare, informatică etc.

Mark Twain IS oferă transport privat, mese proaspete, gătite în bucătăriile proprii, asistență medicală non-stop, consiliere școlară.

Mark Twain IS oferă o atmosferă de învățare pozitivă și productivă, inspirând studenții și generând rezultate excepționale academice, artistice, sportive și de implicare socială, precum și excelență pe mai multe niveluri:

• elevi motivaţi, ghidaţi de atributele Bacalaureatului Internaţional

• Olimpici la nivel național/județean

• deschidere către pluralism, creativitate, înțelegere internațională, gandire laterală și subiecte captivante

• predare și învățare centrate pe elev cu standarde pentru un context extrem de competitiv local și global 

• promovabilitate excepțională la Bacalaureatul Internațional/Național

• absolvenți care merg la marile universități din întreaga lume.